هیئت‌های مذهبی از اشعار متناسب با مجلس عزای حسینی استفاده کنند

بسیج مداحان: عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: هیئت‌های مذهبی از اشعار متناسب با مجلس عزای حسینی استفاده کنند و از هر گونه بدعت دوری کنند.

به گزارش بسیج مداحان، آیت‌الله سید نقی در رابطه با بدعت‌ها و خرافات ایام محرم، اظهار داشت: از جمله بدعت‌های کنونی در عزاداری ماه محرم می‌توان به اعمال شنیعی چون قمه‌زنی، تیغ‌زنی، قفل‌بندی و آزار بدن به‌وسیله زنجیرزنی و استفاده از آلات موسیقی، غنا و به کار بردن آهنگ‌های مبتذل اشاره کرد.

عضو مجلس خبرگان رهبری عنوان کرد: نخستین عزاداری برای امام حسین(ع) در زمان یزید در شام برگزار شد و تا پایان دوره امامت امام یازدهم(ع) چنین سوگواری‌هایی وجود داشته است اما در آن زمان چنین رفتارهایی هرگز نه توصیه و نه مشاهده‌شده است.

وی با اشاره به اینکه منشأ بدعت‌ها و خرافات ایام محرم دو گروه هستند، بیان کرد: در ابتدا معاندان و بدخواهان تشیع بودند که با ترویج چنین رفتارهایی و حتی توجیه کردن آن با روایات متعدد از ائمه اطهار(ع) سعی می‌کنند تا شیعیان را امتی خشن، متوحش و خرافه گرا نشان دهند.

آیت‌الله شاهرخی تصریح کرد: اخیراً نیز انحرافاتی مانند تشیع لندنی بر این بدعت‌ها تأکید می‌کنند و با توصیه‌های روشنفکرانه، جوانان ما را جذب به اعمال خلاف شرع می‌کنند که متأسفانه در مواردی نیز موفق بوده‌اند.

عضو مجلس خبرگان رهبری خاطرنشان کرد: نخستین راه مقابله با این رفتارهای زشت، آگاه‌سازی مردم از علل قیام امام حسین(ع) و پرداختن به اصل موضوع و پیام کربلاست و سپس به روش منطقی و علمی بر وهن چنین رفتارهایی تأکید کنیم.

وی اظهار داشت: در بحث رویکرد به‌روز و جذب کردن جوانان به‌هیچ‌عنوان نباید دست به تحریف زد چراکه این خود تضعیف‌کننده فرهنگ تشیع است ازاین‌رو در عوض بایستی با پرداختن به اصل قیام سیدالشهداء و علل آن و تشریح پیام‌های این واقعه برای مردم، سعی در فرهنگ‌سازی و آگاه‌سازی و جذب جوانان کنیم.

آیت‌الله شاهرخی افزود: مسئولان هیئت‌های مذهبی ابتدا باید در مراسمات عزاداری به معرفت امام حسین(ع) و دلایل قیام ایشان بپردازند و  مراسم را در شان سیدالشهداء (ع) برگزار کنند.

وی عنوان کرد: هیئت‌های مذهبی از اشعار متناسب با مجلس عزای حسینی استفاده کنند.